Polska Pantera już w WoT…

No i stało się.

Mamy pierwszy „polski” czołg w WoT.

Pojazd przeszedł szczęśliwie supertest (pisaliśmy o tym TUTAJ ). Obecnie testują go Kontrybutorzy. Za kilka dni powinien być już dostępny w sklepie.

Szkoda, że producent postanowił obdzielić polską społeczność remodelem niemieckiego pojazdu (tak, wiemy że zdobyczny, ale…). Liczyłem na coś rodzimej produkcji (jak tylko poszła wieść, iż będzie polski tank). Można więc psioczyć, kląć, etc na Wargaming. Najważniejsze jednak jest to, iż polska nacja ma w końcu pełnoprawnego przedstawiciela (RUDEGO nie liczę, wszak na pancerzu ma gwiazdy…).

„Pudel” to znaczy „Magda”…

Dlaczego „Pudel”?

Otóż na czołgu pojawiły się powstańcze oznaczenia i nazwa „Pudel” – od pseudonimu poległego w dniu 3 sierpnia  Tadeusza Tyczyńskiego. Nazwa jednak nie przyjęła się. Załoga „ochrzciła” pojazd imieniem MAGDA i tak już zostało do końca działań bojowych czołgu, a w zasadzie plutonu pancernego (oprócz „Magdy powstańcy zdobyli drugą Panterę, którą nazwali „WP” – malowania obu Panter zobaczycie poniżej).  Nie wiemy dlaczego Wargaming pozostał przy pierwotnej nazwie…Może dlatego, że nazwa „PUDEL” była cały czas namalowana na lewym błotniku pojazdu.. Niestety, spotkałem się już z prześmiewczymi komentarzami na temat nazwy… Szkoda, że to głównie cudzoziemcy, którzy nie znają historii Powstania Warszawskiego (oprócz tego, że w ogóle było coś takiego…). Może (choć wątpię) kilku z nich zajrzy choćby do anglojęzycznej WIKI i trochę się dokształci w tym temacie…

Historie zdobycia oraz wykorzystania Panter przez powstańców znajdziecie choćby tutaj.

Więc mamy Pz.Kpfw V Ausf. G Panther. Jest to pierwszy remodel (pomijam prototyp VK 30.02 (M)) tego niemieckiego czołgu średniego w WoT (w przeciwieństwie do np. Tygrysa, gdzie już są dwa a trzeci w drodze).

[prime_beforeafter before_image=”12881″ after_image=”12883″]

Sklasyfikowany został na pojazd VI tieru i jeśli się dobrze przyjrzycie, to zobaczycie, iż parametrami ( poza między innymi punktami wytrzymałości) nie ustępuje tak bardzo podstawowej wersji Pantery z tieru VII.  Co więcej, kilku parametrach ją nawet przewyższa. Szczegóły znajdziecie na grafice poniżej.

Grać czy nie grać…

Grać jak najbardziej. Jak? Ostrożnie. Pojazd nie nadaje się do bezpośrednich starć. Pancerz nie ochroni nas zbyt długo. Wymiana ognia z małych odległości nie jest wskazana. „Pudel” vel „Magda” nadaje się znakomicie na pojazd wsparcia, walczymy z drugiej linii. Działo ma dobre parametry więc „snajpa” wręcz wskazana. Szybko też będziemy mogli zmienić pozycję dzięki 700-konnemu silnikowi (o dziwo prędkość max jest taka sama jak stockowej Pantery VII Tieru). Sporą zaletą są również współczynniki maskowania- ponad dwukrotnie lepsze niż odpowiednika z drzewka niemieckiego.

Podsumowując:

W porównaniu do radzieckich czołgów średnich premium (Rudy, T-34-85M) na pewno uszkodzenia (tylko 135 w porównaniu do 180…) na pocisk. Prędkością przewyższa pozostałe odpowiedniki zarówno spod czerwonej (t-34-85m czy Rudy) jak i spod białej gwiazdy (Fury, Thunderbolt). Ustępuje tylko Cromwellowi B oraz Ac 4 Exp. Wytrzymałość jest na dobrym poziomie (pula HP najwyższa wśród odpowiedników innych nacji.

Kto go kupi…

Według zapowiedzi na forum (dotyczących polskiego czołgu premium bez wskazania że chodzi o „Pudla”) chyba wszyscy polscy gracze będą jego posiadaczami. Tak, wiem, że to nie realne. Ja go na pewno kupię mimo, iż nie gram za bardzo medami. Kupię go, ponieważ za dzieciaka należałem do drużyny harcerskiej im. „Zośki”. Kupię go, gdyż „lilijka” oraz „kotwica” to coś więcej niż tylko ozdoba…Kupię go…Powodów mógłbym podać jeszcze wiele…

 

Chciałbym, żeby WG cały dochód ze sprzedaży „Pudla” przeznaczyło na pomoc żyjącym jeszcze powstańcom, na Muzeum Powstania Warszawskiego…

P.S. W najbliższym czasie wraz z Mirkiem i prawdopodobnie Reysem nagramy pluton testowy z Pudlem w roli głównej…

Published
Views 511

Zaloguj się

Najbliższe mecze